Web Tasarım Firması
PET & AMBALAJ

PET (polietilen tereftalat) bir plastik reçine ve en yaygın kullanılan polyester türüdür. Modifiye edilmiş etilen glikol ve saf tereftalik asit birleşiminden meydana gelen bir polimerdir. PET kalınlığına bağlı olarak yarı-rijit (yarı-katı) ve rijit (katı) olabilir. Polietilen tereftalat non-reaktif özelliktedir. Diğer maddeler ile reaksiyona girmeye oldukça dayanıklıdır.

PET ambalajın en önemli özellikleri Bisfenol-A (BPA) içermeyen bir plastik olması ve tamamen geri dönüşebilir olmasıdır. Dünya çapında yapılan birçok test-analizler ve bilimsel konsensüs gösteriyor ki, kadmiyum, kurşun ve toksik, içermeyen PET güvenli bir gıda ambalajıdır.  

PET  1940’ ların ortalarında DuPont kimyagerler tarafından yeni tekstil elyaf lifi olarak sentezlendi.  1973 yılında ,PET şişe patentli ve hızlı bir şekilde kabul görmüştür. 

PET (polietilen tereftalat), öncelikli olarak 1970’ li yıllarda ABD’ de cam şişelerin kırılması sonucu yaralanma riskini azaltmak için gıda ambalajlarında kullanılmaya başlanmıştır. 1970’li yılların başlarında, ABD ve Japonya’da tüketici ile tanışan PET (polietilen tereftalat) şişeler, ilk kez 1979 yılında Türkiye’de üretilmeye başlanmıştır. 

PET; hafif, kırılmaz, sağlıklı ,tek kullanıma olanak vermesi ve alternatiflerine göre çok daha ekonomik olması nedeniyle ,çok kısa sürede başta gazlı ve gazsız içecek sektörü olmak üzere, çeşitli boyutlarda içme suyu, alkollü içecekler, temizlik ürünleri, kozmetik-kişisel bakım ürünleri ve diğer yiyeceklerin saklanmasında; uygun gıda kabı arayan üreticilerin aradığı bir ambalaj malzemesi haline gelmiştir.

Başlangıçta ağırlıkça daha yüksek gramajlarda üretilen PET ambalajlar günümüzde, daha az atık üretme prensibine dayanarak ağırlıkça hafiflemişleridir. 1984 yılında 22 gram olarak üretilen 0.5 litrelik su şişesi, yıllar içinde, 10.5 grama kadar düşürülmüştür. Başka bir ifade ile  bu gün aynı hacimdeki suyu pazara sunan üreticiler, %53 oranında daha az hammadde kullanır hale gelmişlerdir.

Bundan 20-25 yıl kadar önce  1 ton PET hammaddesinden yaklaşık olarak 45 bin adet PET su şişesi üretilirken şimdi aynı hammaddeden yaklaşık 95 bin adet pet su şişesi üretilmektedir.(*)

(*)ÇEVKO Vakfı